پس کی نوبت جرثومه می شود؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آن گونه که مقامات دستگاه قضایی اعلام کردند قرار است تا آخر هفته جاری احکام اعدام عبدالحمید ریگی، برادر تروریست مشهور عبدالمالک ریگی، به همراه تعدادی از همدستانش در زاهدان به اجرا درآید. شنیده ها حاکی است این احکام روز سه شنبه در زاهدان در ملأ عام اجرا می شود.

اگرچه این اقدام دیرهنگام دستگاه قضایی البته پس از برگزاری محاکمات علنی قابل ستایش است اما اجرای این احکام برای این تعداد تروریست شرور تنها بابت تقاص اعمال متعدد و جنایت کارانه تروریستی آنها است. عبدالحمید ریگی پس از آن که به یستن جاده ایرانشهر به چابهار و ربودن تعدادی از هموطنان اقدام کرد از سوی نیروهای امنیتی پاکستان دستگیر و پس از مدتی به همراه تعدادی شرور دیگر به ایران تحویل و زندانی شد.

اما آنچه باید بر آن تأکید کرد این که متأسفانه با همه اقداماتی که انجام شده است هنوز جرثومه فساد و سرکرده تیم تروریستی موسوم به جندالله به سرکردگی عبدالمالک ریگی همچنان به کشتار هموطنان می پردازد. چاره کار در کنار دستگیری و مجازات همپالگی های این شرور آدم کش، دستگیری و محاکمه عامل و محرک اصلی این اقدامات جنایت کارانه است که به اعتراف برادرش سر و سرّی هم با بیگانگان دارد.

همین هفته گذشته چهلم تعداد زیادی از شهدای مظلومی بود که در حال نماز و در اثر انفجار بمبی قوی در مسجد حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام در زاهدان به شهادت رسیدند و این گروهک تروریستی این اقدام جنایت کارانه را بر عهده گرفت. عامل انتحاری این جنایت اگرچه خود نیز به هلاکت رسید اما مردم منتظر اقدامات دستگاه های مسؤول در دستگیری همدستان وی هم بودند.

اگرچه اقدام نسنجیده مسؤولان در اعدام سریع سه تروریست شرور، که گویا احکام اعدام آنها از مدت ها قبل صادر شده بود، نه تنها التیام بخش آلام خانواده شهدا و جانبازان این فاجعه عظیم نبوده و نیست، اما انتظار می رود دستگاه های مسؤول پس از نزدیک به گذشت چهل روز از این فاجعه در گزارشی اعلام کنند نسبت به عوامل پشت صحنه و گردانندگان اصلی این ماجرای غم انگیز چه اقدام مؤثری انجام داده اند.

در مظلومیت شهدای این فاجعه تروریستی همین بس که پس از این فاجعه و با توجه به این که جامعه ما در ایام تبلیغات انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری  به سر می برد، مردم صبور منطقه به خاطر ملتهب نشدن فضای انتخاباتی بغض خود را فروخورده و از اقدامات احساسی، که متأسفانه می رفت منطقه را گرفتار سازد، خودداری کردند.

در همین زمینه بیانیه و سخنان مراجع عظام تقلید، که در حوادث گذشته غالباً سکوت کرده بودند، افزون بر این که مرهمی بر دردهای خانواده شهدا و مجروحان حادثه بود، تا اندازه¬ای فضا را به سمت عقلانیت پیش برد و از بروز فجایع بعدی جلوگیری کرد. اگر نبود این اقدامات و فراخوان مردم به همبستگی و وحدت، شاید تحرکات احساسی در منطقه به گونه دیگری رقم می خورد و حوادث تلخ دیگری هم رخ می داد.

به ویژه بایستی از نقش روحانیت آگاه تشیع و تسنن در منطقه یاد کرد که پس از انفجار خونین شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و حوادث پس از آن به آرامش فضای احساسی جامعه اقدامات مفید و مؤثری انجام دادند.

مردم اما منتظرند مسؤولان نیز نقش خود را ایفا کنند و ضمن کشف و خنثی سازی بقایای تیم تروریستی گروهک جندالله به ویژه عواملی که در انفجار اخیر همراهی داشته اند، عواملی که موجبات شهادت شش تن از هموطنان را در مؤسسه مالی و اعتباری مهر گردیدند را نیز محاکمه و مجازات کنند. در مظلومیت این عزیزان همین بس که حتی خبر شهادت آنان نیز در رسانه های داخلی و نه حتی رسانه ملی، کم تر انعکاس داشت در حالی که آنها آماج کینه و نفرت اصحاب جهل و تعصبات کور شدند.

روشن است که مردم منطقه و سایر هم میهنان مدت ها است که از وعده های عمل نشده به ستوه آمده اند و همچنان منتظر اقدام مؤثر و مسؤولانه در پایان دادن به کشتار و گروگان گیری در منطقه هستند و انتظار دارند ضربه قاطع عدالت بر سر مزدوران تروریست، شرور و آدم کش فرود آید.

توقع به حق مردم این است که نهادهای مسؤول نبایستی اجازه دهند چنین اقدامات هولناک تروریستی به وقوع بپیوندد تا آن گاه اقدام به دستگیری عناصر پس مانده تروریست کنند، بلکه قبل از آن که اقدامی تروریستی صورت گیرد باید ضمن کشف و خنثی سازی در نطفه خفه شود.

همچنین انتظار می رود از دولت پاکستان به طور جدی خواسته شود به حضور تروریست ها در این کشور خاتمه دهد و در غیر این صورت خواست مردم منطقه این است که جمهوری اسلامی رأساً اقدام به دستگیری تروریست ها در پاکستان نماید تا ناامنی از سیستان و بلوچستان رخت بندد و مردم چونان گذشته با همزیستی مسالمت آمیز طعم وحدت و همبستگی را بچشند و در توسعه منطقه همگام باشند.

شریف لک زایی

/ 0 نظر / 6 بازدید