یادی از امام سید موسی صدر

 نهم شهریور سالگشت ربوده شدن امام سید موسی صدر بود. امسال برای نخستین بار تا اندازه‌ای نسبتاٌ خوب به وضعیت ایشان پرداخته شد. دو روزنامه ایران و همشهری ویژه‌نامه‌هایی در روزهای نهم و دهم شوریور منتشر کردند و صدا و سیما نیز در بخش های مختلفی برنامه‌هایی پخش کرد. آنجه در این میان از آن غفلت شد اندیشه و فکر امام موسی صدر است. البته در دو روزنامه مذکور تا اندازه‌ای این نقیصه جبران شده بود. اما به طور کلی گرچه امسال بیش از سال‌های گذشته در اهمیت و ضرورت حضور امام سید موسی صدر در جامعه پرداخته شد اما بخش های عمده‌ای از فکر ایشان به ویژه فکر سیاسی ایشان مورد غفلت قرار گرفت.

امام صدر اندیشمندی است که دستی در فلسفه و به ویژه حکمت متعالیه دارد و با توجه به مکتوبات موجود از وی اشراف و تسلط ویژه‌ای بر مباحث صدرایی دارد. بخش‌هایی از مقایسه حکیم صدرالمتألهین با بزرگ‌ترین اندیشمندان قرن بیستم، که نشان از پویایی فکر و اشراف و تسلط وی بر فلسفه صدرایی دارد را می‌توان در کتاب اسلام و قرن بیستم مشاهده کرد.

از سوی دیگر فقیهی روشن‌اندیش و نوآور است. به ویژه در این رابطه می‌توان به فتوای پاک بودن اهل کتاب اشاره کرد که در میان اندیشمندان مسلمان بی‌سابقه بود. در پی این رأی بود که آیت‌الله حکیم، مرجع شیعیان، فتوای خود را به پاک بودن اهل کتاب تغییر داد. نیز می‌توان به عدم قصر نماز در شرایط کنونی اشاره کرد. و مباحثی از این قبیل.

مباحث وی در اقتصاد جالب و آموزنده است.

نیز باید از مباحث تفسیری وی یاد کنم که درک و فهم قرآن را برای جوانان و قشر روشنفکر میسور کرده و آنها را با قرآن آشتی داده است.

افزون بر همه اینها باید بنویسم که امام سید موسی صدر در شمار نخستین دانش‌آموختگان حوزوی است که به دانشگاه وارد می‌شود و به تحصیل دانش جدید اشتغال می‌ورزد. آن هم در رشته حقوق و اقتصاد. در زمینه تحول در ساختار حوزه نیز تأملات و تلاش‌هایی از ایشان به یادگار مانده است. تأسیس مجله مکتب اسلام در دهه سی در شمار نخستین کارهایی است که حوزه را از لاک خود بیرون می‌آورد و نواندیشان دینی را در مسیری قرار داد که امروزه بسی بسیار پیشروتر از آن زمان و قوی‌تر و سازماندهی شده‌تر به حرکت خود ادامه می‌دهد. تحولی که ایشان در لبنان ایجاد کرد از جنبه عملی بسیار قابل توجه و تأمل است. و....

برای مطالعه اخبار و گزارش‌هایی درباره امام سید موسی صدر اینجا را کلیک فرمایید.

یادش به خیر و با آرزوی اینکه به زودی خبرهای خوشی از ایشان برسد.

/ 0 نظر / 3 بازدید