و ای عید سعید!

ضمن شادباش فرارسیدن عید سعید فطر به همه مؤمنان و هم ایمانیان متن کوتاهی از اندیشمند فرزانه جهان اسلام امام موسی صدر را به مناسبت این عید عظیم می‌آورم. امید اینکه از برکات الاهی در این ماه رحمت و مغفرت برخوردار شده باشیم.
ای مسلمانان
بار دیگر ماه مبارک رمضان را که فراقش بر ما گران می آید، وداع گفتیم و قدم در بارگاه عید سعید فطر نهادیم. پس از آن که این وداع و این تشرف بارها و بارها تکرار شده و باز هم در آینده به اذن خداوند تکرار خواهد شد. هنگام محاسبه خود امیدواریم به آن درجه از بلوغ رسیده و از پوسته ها و ظواهر این شعایر جاویدان الهی گذشته باشیم و دریافته باشیم که روزه و نماز و عید تنها تکالیف و مناسک کلیشه ای تحمیلی نیستند که برای ارج گذاردن به خدا تقدیم او می کنیم و یا به عنوان مالیات هایی برای عالم غیب پیشاپیش می فرستیم. بلکه این عبادت، نیروهای محرکه و انگیزه های تجدید قوه دفاع در حیاتی سالم و تصحیح انحراف و خطا در سلوک انسانی است. ما به مرحله ای رسیده ایم که می شناسیم یک ساعت فکرکردن بهتر از عبادت چندین ساله است. تأمل در شعایر و توجه به انگیزه ها همان چیزی است که شرع مطهر آن را نیت نام نهاده و جوهر عبادت و محتوای حقیقی اعمال است.
ای گرامی‌داران عید
شما از چرخه پرورش ماه رمضان بیرون آمده اید. در حالی که در عزم و اراده، نیرومند و بر تحمل مشکلات و سختی ها قوی و در برابر هواها و خواهش ها مقاوم گشته اید. شما از مکتب الهی رمضان با اندیشه ای پاک و مشتاق معرفت و با قلبی پاکیزه و حریص به ذکر، به بیرون گام نهادید. روزه به شما آموخت که اخلاص برای عقیده و محافظت از آن در پنهان و آشکار چگونه است. اکنون در روز عید با آمادگی تمام به سوی زندگی می روید، تا جامعه ای با کرامت و والا بسازید که بخشش ها در آن فزونی می گیرد و به لیاقت ها واستعداد ارج گذارده می شود و فساد و ریا در آن می میرد.
جامعه ای که سستی و هرج و مرج در آن جایی ندارد و بخشندگی و احساس مسئولیت در آن موج می زند. شما برای ساختن کشوری فراخوانده شده اید که زیبایی و نزهت در آن آکنده است. وطنی که بر علم و نظم تکیه می کند و برای برگرفتن آلام زحمتکشان و مظلومان و کمر بستن برای خدمت به آنان و برداشتن ظلم و ستم از دوششان قیام می کند.
همچنین در این ماه با یاد اسحاق شهید و یاد قربانی عدالت علی بن ابی طالب(ع) زیستیم و با غم های رسول(ص) در عالم الحزن همدردی کردیم. در نخستین دهه از رمضان هنگامی که ابوطالب یاری گر و حامی پیامبر بدرود حیات گفت و ام المؤمنین خدیجه کبری نیز از دنیا رفت، به نیکی تأثیر زن مؤمن مجاهد را در زندگی امت مشاهده کردیم. و در آخر «لیلة القدر» عظیمی که خداوند آن را برتر از هزار ماه قرار داده دریافتیم و به فرمان خداوند آن را لحظه توبه و دعا و نقطه آغاز در بنای حیات نوین خود قرار دادیم؛ شبی که سرنوشت شریف ما، متناسب با گذشته امت بزرگمان، رقم خورد و استمراری حقیقی برای او خواهد داشت.
و ای عید
این‌چنین و با آمال و آرزوهایی گسترده به استقبال تو آمده ایم و در شادی افطار، شادی ارواح خود را هنگام ملاقات الهی در تو مشاهده می کنیم. با تو پیمان می بندیم که ما اگر لازم شد برای دستیابی به شادی لقای خداوند ... هر آن آماده و مهیا هستیم. والله الموفق و المعین. امید که هر سال شما موفق باشید.
/ 0 نظر / 4 بازدید