امروزه هیچ کس منکر نقش کلیدی امام صدر در لبنان نیست

بازدید مسئولین موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

صبح امروز بیستم خرداد، حورا صدر، دختر امام موسی صدر و مدیر موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و مدیران پژوهشی این موسسه با حضور در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن بازدید از این مجموعه بزرگ علمی و فرهنگی، و آثار و محصولات این پژوهشگاه، خواستار همکاری این مجموعه در معرفی بیشتر آثار و اندیشه های امام موسی صدر شدند.

در آغاز این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن خوشامدگویی به خانم صدر و هیات همراه از موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر گفت: ما در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یک نگاه راهبردی به لبنان داشته ایم که باعث شد به سمت تهیه موسوعه های علامه شرف الدین، شهید اول، و شهید ثانی برویم و بحث امام موسی صدر می تواند در ادامه این روند مطرح شود. با توجه به عمر بابرکت امام موسی صدر و فعالیت های برجسته وی باید به دنبال راهکاری باشیم که بتوانیم از ظرفیت های مختلف از جمله ظرفیت های علمی موجود در پژوهشگاه برای معرفی میراث علمی امام موسی صدر استفاده کنیم.
به گفته دکتر لک زایی، شخصیت امام موسی صدر به گونه ای بود که هیچ کس منکر نقش کلیدی او در لبنان نیست. و امروز نیاز فوری و ضروری ما شناساندن اندیشه های این شخصیت برجسته به همگان است.
رئیس پژوهشگاه، تشکیل کمیته ای علمی برای برنامه ریزی در خصوص نشستها و همایش هایی درباره امام موسی صدر و نیز تدوین مجموعه مقالات درباره اندیشه های ایشان را از جمله راهکارهای مهم این پژوهشگاه در معرفی و شناساندن شخصیت امام موسی صدر بیان کرد.
دکتر لک زایی در پایان ابراز امیدواری کرد که آرزو می کنیم و امیدواریم که به زودی خبر خوش ازادی امام موسی صدر، علاقه مندان ایشان را خوشحال کند.
*****
در ادامه این جلسه، خانم حورا صدر با بیان اینکه موسسه امام موسی صدر امکانات زیادی ندارد و حتی محل و جای کوچکی هم دارد؛ گفت: با این حال، این موسسه، همکاران خوبی را جذب کرده و کارهای بزرگی را انجام داده و در حال انجام آن است.
خانم صدر ادامه داد: تاسیس موسسه با دو هدف انجام شده است: هدف اول، پی گیری قضیه ربوده شدن امام موسی صدر؛ که این پیگیری اکنون در ایران و لبنان در حال انجام است؛ گرچه این بخش بیشتر مربوط به موسسه در لبنان است اما ما هم پیگیر هستیم.
وی هدف دوم از تاسیس این موسسه را، جمع آوری و انتشار اندیشه های امام موسی صدر دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه ایشان در ایران نبوده و آثار ایشان به زبان عربی بوده، اولین گام ترجمه آثار ایشان به فارسی است. برای این کار تعدادی از کتاب ها به صورت کلی و موضوعی منتشر شده، با عنوان در قلمرو اندیشه امام موسی صدر که هشت مورد از آن انجام شده و دو مورد آن مربوط به مباحث تفسیری است که مخاطبین آن اعضای جنبش امل بودند و اخیرا انجام شده است که در سال 2000 در لبنان چاپ و در سال 2014 تجدید چاپ شده و ترجمه این دوازده جلد بود.
به گفته خانم صدر، الان احساس ما این است که اگر همکاری های اساسی صورت گیرد این آثار دستمایه پژوهش های آینده ما خواهد بود.
دختر امام موسی صدر ادامه داد: امام موسی صدر 18 سال در لبنان فعالیت کردند و تاثیرات زیادی داشتند و فراتر از این 18 سال باید دید که هنوز که هنوز است آثار ایشان بعد از 36 سال از ربودنش در لبنان دیده می شود و هنوز راهکارهای ایشان دنبال می شود.
به گفته وی، امام موسی صدر هیچ وقت فرصت نداشتند که آثار خود را مدون کنند و ما باید از لا به لای مصاحبه ها و رفتار و سلوک ایشان، اندیشه های وی را استخراج کنیم. به خاطر همین کار ما دشوار و پیچیده است و ما باید از تفاسیر و آثار جستجو کنیم.
مدیر موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر ادامه داد: نکته دیگر اینکه الان کاملا حضور نداشتن ایشان در صحنه خیلی محسوس است با توجه به رفتاری که از ایشان سراغ داشتیم و ان شا الله تلاش ما برای آزادی ایشان به نتیجه برسد.
به گفته وی، ما باید بتوانیم اندیشه ایشان را به خصوص در حوزه و طلاب و بین محققین منتقل کنیم چرا که ایشان دغدغه رشد و توسعه و اعتلای حوزه را داشتند بخاطر همین می توان در کنار شخصیت های دیگر آرای ایشان را بررسی و ترویج کرد. امیدواریم این جلسه ما سرآغازی باشد برای شناساندن این گنجینه عظیم که می تواند برای نسل جوان قابل استفاده باشد.
خانم صدر افزود: ما حتی از نقد اندیشه های ایشان هم استقبال می کنیم که در دام شخصیت پرستی هم نیفتیم. بنده معتقدم نمی توان اندیشه ایشان را در گفتگو و مدارا با هم در نظر نگرفت بلکه باید نگاه جامعی به فکر و اندیشه ایشان کرد.
به گفته وی، نکته مهم اینکه ارتباط ایشان با سایر مذاهب بسیار خوب بود و حتی باعث تقویت تشیع شد و موجب شده بود که دیگر طوایف در لبنان احساس طایفه گرایی نکنند.
در پایان این جلسه، خانم صدر، دختر امام موسی صدر دو خاطره هم از اخلاص و خلوص نیت ایشان نقل کرد و گفت: در یک جمعی برخی به وی گفتند که در مورد شما حرف هایی هست و اینکه چرا این اندازه به شما توجه دارند و محبوب شده اید؛ لابد تشکیلاتی دارید!؟ ایشان در جواب گفته بودند شما اگر به کیلومترشمار ماشین بنده در این کشور کوچک لبنان نگاه کنید خواهید دید که من همه جا را گشته و رفته ام و در هر خانه ای را زده ام و با اهل آن خانواده درباره دغدغه شان صحبت کرده ام و دغدغه هایشان را شنیده ام و کسی را مثل من نمی توانید پیدا کنید که این چنین کرده باشد.
خاطره دیگر اینکه یک بار وقتی عکس ایشان را روی مجلات می زدند عده ای می گفتند کدام دستگاه جاسوسی پشت سر ایشان است؟! و ایشان در پاسخ گفته بودند کسی نمی آید بگوید وی اخلاص دارد که این چنین مورد توجه قرار گرفته است.
خانم صدر در خاتمه این جلسه گفت: هر چند سالروز تولد ایشان 14 خرداد و همچنین روز 9 شهریور سالروز ربوده شدن ایشان است، اما قرار است روز 30 بهمن، سالروز حضور ایشان در کلیسای مسیحیان در لبنان را به عنوان روز ملی گفتگو نام گذاری کنیم.
****
در ادامه این جلسه، دکتر شریف لک زایی، که در حال تدوین اندیشه سیاسی امام موسی صدر هست و پروژه شان در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در حال انجام است، به بیان راهکارهای خود در خصوص چگونگی همکاری پژوهشگاه و موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برای شناساندن افکار و اندیشه های امام موسی صدر پرداخت.
 
گزارش تصویری
/ 0 نظر / 31 بازدید