نخستین همایش نکوداشت شهدای فاجعه تاسوکی

در این همایش، حجت الاسلام والمسلمین فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات و نماینده مجلس خبرگان رهبری درباره تحولات جهانی و منطقه ای و ضرورت راهبرد نوین امنیتی سخنرانی خواهد کرد.
سپس رضا لک­ زایی، دانشجوی گروگان آزاد شده این فاجعه، به بیان شرحی از حادثه تاسوکی و بیان خاطراتی از دوره پنج ماهه اسارت خواهد پرداخت.
از دیگر برنامه­ های این همایش برگزاری میزگردی با عنوان تحلیل سطوح تقریب با حضور آقایان دکتر غلامحسین اعرابی استاد دانشگاه قم، احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات مجمع تقریب و رییس پ‍ژوهشکده فقه و حقوق و دکتر نجف لک­زایی رییس پ‍ژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی از دیگر برناهمه­های این همایش است.  
نخستین همایش نکوداشت شهدای روحانی فاجعه تروریستی تاسوکی سیستان روز چهارشنبه 16 اسفند در قم برگزار می­شود.
در این همایش، حجت الاسلام والمسلمین فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات و نماینده مجلس خبرگان رهبری سخنرانی خواهد کرد و رضا لک­زایی، دانشجوی گروگان آزاد شده این فاجعه، به بیان شرحی از حادثه تاسوکی و بیان خاطراتی از دوره پنج ماهه اسارت خواهد پرداخت.
از دیگر برنامه­های این همایش برگزاری میزگردی با عنوان تحلیل سطوح تقریب با حضور آقایان دکتر غلامحسین اعرابی استاد دانشگاه قم، احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات مجمع تقریب و رییس پ‍ژوهشکده فقه و حقوق و دکتر نجف لک­زایی رییس پ‍ژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی از دیگر برناهمه­های این همایش است.
 
همچنین در این همایش، حجت الاسلام و المسلمین صادق گلزاده به ارائه گزارشی از یادواره­های شهدای روحانی و فعالیت­های اداره امور شهدا و ایثارگران روحانیت دفتر تبلیغات اسلامی خواهد پرداخت و بیانیه­ای نیز قرائت خواهد شد.
 
این همایش 16 اسفند ساعت 9 الی 12 در شهرستان قم در محل سالن همایش­های پ‍ژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع در خیابان معلم برگزار می­شود.
 
گفتنی است در شامگاه 25 اسفند ماه 1384 گروهی متعصب و جاهل موسوم به جندالله جاده زابل – زاهدان در محل تاسوکی را بستند و بیش از بیست نفر از مسافران عبوری را به گلوله بسته و به شهادت رساندند. همچنین هفت نفر نیز در فاجعه زخمی شده و هفت نفر نیز به گروگان برده شدند. دو تن از طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم، شهیدان نعمت الله پیغان و مسلم لک­زایی نیز در این فاجعه به شهادت رسیدند. افزون بر این چند دانش آموز، معلم، دانشجو، کاسب، خبرنگار، و .... از جمله شهدای این فاجعه هستند.
 
این همایش با همکاری ستاد یادواره شهدای روحانیت، مجمع طلاب و فضلای استان سیستان و بلوچستان، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می­شود.
 
یادواره شهدای مظلوم تاسوکی در دانشگاه زابل برگزار می شود

همچنین یادواره شهدای مظلوم تاسوکی چهارشنبه این هفته، 16 اسفندماه 85 ساعت 8:30 در دانشگاه زابل برگزار می شود. این مطلب را سید باقر حسینی دبیر ستاد یادواره شهدای مظلوم تاسوکی در دانشگاه زابل عنوان نمود.

سید باقر حسینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «انتخاب» گفت: یادواره شهدای مظلوم تاسوکی در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت سیدالشهداء به منظور گرامیداشت و یاد و خاطره شهدای کربلای سیستان و تجلیل از مقام شامخ آنان و ترویج فرهنگ عاشورایی در محیط علمی و فرهنگی دانشگاه زابل برگزار می شود.

دبیر ستاد یادواره شهدای مظلوم تاسوکی همچنین افزود: سه تن از شهدا و یک گروگان در این فاجعه تروریستی از قشر دانشجو بوده اند و باید معرفی بشوند و همگان بدانند که ادعاهای دشمن بی پایه و اساس است و افرادی را که به شهادت رسانده بی گناه بوده و هیچ گونه پست و مقامی نداشته اند.

سید باقر حسینی در پایان گفت: این یادواره با مشارکت دفتر نهاد مقام معظم رهبری، بسیج اساتید، بسیج دانشجویی، اداره کل امور فرهنگی دانشگاه زابل، امور فناوری و ارتباطات دانشگاه زابل و روابط عمومی دانشگاه برگزار می شود.

یادآور می شود در 25 اسفندماه سال گذشته افراد مسلح موسوم به گروه جندالله 23 تن از هموطنانمان که از اقشار دانش آموز، دانشجو، فرهنگی، طلبه، کسبه، کارگر و کارمند بودند به ضرب گلوله با دستان و چشمان بسته شهادت رساندند.

/ 0 نظر / 4 بازدید