سه جلد از مجموعه چهار جلدی «رسائل فلسفی ملاصدرا» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حکمت صدرا، جلد نخست از مجموعة رسائل فلسفی ملاصدرا، شامل رساله‌های «اتصاف الماهیه بالوجود»، «التشخص»، «سریان الوجود»، «أجوبة المسائل»، «شواهد الربوبیه» و «المزاج» است.

سه رسالة نخست با تصحیح، تحقیق، مقدمه و ترجمه سیدمحمود یوسف‌ثانی و سه رسالة دوم با تصحیح، تحقیق، مقدمه و ترجمه حامد ناجی به چاپ رسیده است. جلد دوم مجموعة رسائل شامل «حشرالأشیاء»، «الحشریه»، «خلق الأعمال» و «القضاء و القدر و المعاد الجسمانی»، به ترتیب با تصحیح، تحقیق و مقدمة سعید نظری توکلی، علی اصغری جعفری ولنی، مهدی دهباشی و مرحوم کاظم مدیرشانه‌چی به چاپ رسیده است.

جلد سوم نیز شامل «اکسیر العارفین فی معرفة طریق الحق والیقین» و «الواردات القلبیه فی معرفة الربوبیه» به‌ترتیب با تصحیح، تحقیق، مقدمه و ترجمة سیدیحیی یثربی، احمد شفیعی‌ها و زیر نظر آیت‌الله سید‌محمد خامنه‌ای به زیور طبع آراسته شده است.

کتاب مجموعة‌رسائل فلسفی نوشتة حکیم صدرالدین محمد شیرازی ملقب به «صدرالمتألهین» و مشهور به «ملاصدرا»، فیلسوف، قرآن‌شناس، مفسر، علامه حدیث‌شناس و محدّث بزرگ اسلامی در قرن دهم و یازدهم هجری است.

این کتاب شامل عمیق‌ترین جستارهای ملاصدرا است که در زمان‌های مختلف به نگارش درآمده است. بی‌تردید این مجموعه از ذخایر و نفایس بسیار ارزندة تاریخ فلسفه در جهان اسلام است که دارای اهمیت و اعتبار ویژه‌ای است و دقت و ملاحظة استادان و پژوهشگران فلسفة اسلامی را طلب می‌کند.

انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا با انتشار این اثر توانسته است این نیاز را برای پژوهشگران و علاقه‌مندان فلسفة اسلامی برآورده کند. البته انتشار چهارمین جلد این مجموعه و چند اثر دیگر از آثار ملاصدرا که هنوز به چاپ نرسیده در برنامة کار بنیاد حکمت اسلامی صدرا قرار دارد و در آیندة نزدیک باقیمانده کتاب‌های منتشر نشدة ملاصدرا نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

/ 0 نظر / 17 بازدید