جنایت تروریست‌های وطنی و انفجار اتوبوس در زاهدان

مقارن ساعت 7 صبح امروز، چهارشنبه در اقدامی ناجوانمرداه و خرابکارانه بر اثر انفجار بمب کارگذاشته شده در پیکانی در نزدیکی  اتوبوس متعلق به کارکنان نیروی زمینی سپاه زاهدان، 24 تن کشته یا زخمی شدند.


به گزارش خبرنگار «بازتاب»، این اقدام تروریستی در تقاطع بلوار ثارالله در منطقه احمدآباد حوالی شهرک نسترن زاهدان روی داد که بر اثر آن از مجموع 24 سرنشین اتوبوس احتمالا حدود 8 تا 10 نفر شهید و بقیه زخمی شده‌اند و پیکر تمامی شهدا و زخمی ها به بیمارستان منتقل شده است.
در این عملیات تروریستی، یک خودرو سواری پیکان که دارای 4 نفر سرنشین بود، به بهانه اینکه خودرو خراب شده، مقابل اتوبوس کارکنان سپاه توقف ‌نمود که در همین حین سرنشینان خودرو پیکان از خودرو خارج و بلافاصله خودرو پیکان منفجر شد.

با سرعت عمل گروه تحقیق، 2 نفر از موتورسواران که از انفجار اتوبوس حامل نیروهای سپاه مشغول فیلمبرداری بودند، بازداشت شدند.

گفته می‌شود در آثار به جا مانده از مسافران اتوبوس، دو کارت شناسایی که یکی متعلق به یکی از پرسنل نیروی انتظامی و دیگری متعلق به یک پزشک بوده، یافته شده است.

احتمال می‌رود گروهک‌های تروریستی از جمله گروهک تروریستی طرفدار عبدالمالک ریگی که از اشرار باسابقه منطقه بوده و عامل جنایات تروریستی پاسگاه گدار، ناقوک سراوان و تاسوکی زابل است، در این غائله نقش داشته باشند. 

یکی از افراد دستگیر شده در نظر داشت با عملیات انتحاری، قبل از رسیدن نیروهای امنیتی اقدام به منفجر کردن خود و مواد منفجره که همراه خود داشت نماید که قبل از هر اقدامی دستگیر شد.

در همین حال اسامی مجروحان و شهدای این فاجعه نیز اعلام شد

اتاق بحران اورژانس کشور با ابراز تاسف از حادثه انفجار تروریستی صبح امروز در زاهدان اعلام کرد: با اعزام 7 دستگاه آمبولانس اورژانس به محل حادثه، 14 تن از مجروحان و 8 تن از جانباختگان به بیمارستان تامین اجتماعی و پزشکی قانونی منتقل شدند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام اتاق بحران اورژانس کشور، از مجموع تعداد مجروحان و جانباختگان این حادثه، 20 مجروح و سه شهید از سوی خودروهای عبوری و یا خودروهای سایر سازمانهای امدادی به مراکز مربوطه انتقال یافتند.

بر اساس این گزارش اولین آمبولانس اورژانس با توجه به این که پایگاه این مرکز در نزدیکی محل حادثه قرار داشت، در کمتر از یک دقیقه برای امدادرسانی حادثه‌دیدگان در موقعیت حاضر شد.
همچنین از آنجا که نزدیکترین بیمارستان به محل حادثه، بیمارستان تامین اجتماعی بوده، بیشتر سانحه‌دیدگان این حادثه به این مکان منتقل شدند، اما در ادامه به دلیل شدت جراحات، برخی از مصدومان به بیمارستان‌های خاتم‌الانبیاء (ص) و علی‌ابن‌ابیطالب (ع) انتقال یافتند.

از سوی دیگر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات، بهداشتی، ‌درمانی زاهدان اسامی مجروحان بستری شده در بیمارستان تامین اجتماعی این شهرستان بعد از جابه‌جایی ساعت 12 ظهر را به شرح ذیل اعلام کرد:
1ـ «مهدی سارانی»، 2ـ «مهدی ملاشاهی»، 3ـ«نصرت‌اله مکرم مستمنددوست»، 4ـ «مهدی افروزه»، 5ـ «عباسعلی کفاش»، 6ـ «مهدی خشخویی»، 7ـ «گل حسین هراتی»، 8ـ «وحید عزتی»، 9ـ «حسینعلی کوچکزایی»، 10ـ «حسن حکمتی»، 11ـ «حبیب آبیل»، 12ـ «جمشید آبروش»، 13ـ «حجت قزاقی».

همچنین 14ـ «علی مهنا» و 15ـ «کبری سرگزی» نیز مجروحان بستری شده در بیمارستان نبی‌اکرم (ص) و 16ـ «علی اصغر تاتاری» و 17ـ «مجتبی تقاضایی» از مجروحان انتقال یافته به بیمارستان علی‌ابن‌ابیطالب (ع) بوده و در این میان هویت مجروحان بستری شده در بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) بعد از جابه‌جایی نیز به این شرح است:
18ـ «حسین زارعی»، 19ـ «علیرضا صیادی»، 20ـ «عزیزاله حبیبیان»، 21ـ «محمود منصوری»، 22ـ «محمودرضا شهرکی»، 23ـ «علی زارع»، 24ـ «مهدی شهرکی»، 25ـ «محمود پاک سرشت»، 26ـ «مصطفی هراتی»، 27ـ «فریدالدین کریمی»، 28ـ «امیرحسین راد حسینی»، 29ـ «غلامرضا نوری»، 30ـ «حسین سروری»، 31ـ «ابراهیم اصغری»، 32ـ «جابر سالارزهی»، 33ـ «بابک یزدانفر» و 34ـ «علی فلاح».

از سوی دیگر بر اساس گزارش اتاق بحران اورژانس کشور، «جعفر شهریاری»، «ابراهیم غلامی»، «حمزه صیاد اربابی»، «محمد نوری»، «مرتضی اربابی» به همراه یک «جسد مجهول‌الهویه» تعدادی از شهدای مربوط به این حادثه تروریستی هستند که به بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) منتقل شدند.

همچنین 5 جسد دیگر نیز به نامهای «علی پیری بنیادی»، «مسلم کیخا»، «حمید آبیل»، «محمود شهریاری» و یک «فرد مجهول‌الهویه» نیز به بیمارستان تامین اجتماعی زاهدان انتقال یافتند.

پخش احتمالی اعترافات عاملان بمب گزاری زاهدان

مدیرکل سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: چهار نفر از عوامل بمب‌‏گذاری زاهدان دستگیر شده‌‏اند که اعترافات آنها امشب از سیمای استان پخش می‌‏شود.

سلطانعلی میر در گفت‌‏وگو با "ایلنا" با بیان اینکه چهار نفر از عوامل بمب‌‏گذاری صبح امروز زاهدان در نزدیکی محل حادثه دستگیر شده‌‏اند، گفت: طبق اعترافات این عناصر که امشب از صدا و سیمای استان پخش خواهد شد، آنها 48 ساعت قبل از انفجار از مرز پاکستان وارد کشور شده و با حمایت محافل استکباری و غربی‌‏ها اقدام به این کار کرده‌‏اند.

وی تاکید کرد: اینها نه شیعه هستند و نه سنی. اینها وابسته به استکبار هستند و از طرف آنها تجهیز و پشتیبانی می‌‏شوند.

مدیرکل سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: این بمب ساعت 6:45 صبح امروز در مسیر اتوبوس حامل جمعی از پرسنل سپاه که عازم محل کار خود بودند، در بلوار ثارالله منطقه احمدآباد زاهدان منفجر شد.

میر افزود: این بمب که از راه دور کنترل می‌‏شد، در یک دستگاه خودروی پیکان جاسازی شده بود که در یکی از پیچ‌‏ها که سرعت اتوبوس کند شد، بمب‌‏گذاران بمب را منفجر کردند که در نتیجه این انفجار از 37 نفر سرنشین اتوبوس، 11 نفر شهید و بقیه مجروح شدند.
وی خاطرنشان کرد: با کمک مردم و نیروهای نظامی چهار نفر از این عناصر اصلی دستگیر شدند.

میر افزود: در حال حاضر در استان به مدت 24 ساعت عزای عمومی اعلام شده است.

گفتنی است قرار بود امشب اعترافات عاملان این جنایت پخش شود که به دلایلی به فردا شب موکول شده است. مراسم تشیع جنازه شهدا نیز در روز جمعه برگزار خواهد شد.

همچنین سپاه پاسداران به همین مناسبت اطلاعیه ای صادر کرد

به گزارش روابط عمومی سپاه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه ای شهادت مظلومانه تعدادی از پاسداران جان بر کف و مردم مسلمان زاهدان را در روز شهادت مولایشان سفیر کربلا سید الساجدین امام زین العابدین (ع) بدست عناصر ضد انقلاب و مزدوران تروریست اجیر شده و عامل آمریکا را به محضر حضرت بقیه الله اعظم (عج) ، مقام معظم رهبری و ملت رشید و سرافراز ایران و بویژه مردم شهید پرور استان سیستان و بلوچستان تبریک و تسلیت گفت.

در این اطلاعیه آمده است: دشمنان زبون این ملت از حضور گسترده و میلیونی مردم در راهپیمایی روز 22 بهمن در اقصی نقاط کشور دچار یاس و ناامیدی شده بودند که در یک اقدام تروریستی و ضد انقلابی تعدادی از پاسداران صدیق این ملت را صبح امروز شهید و زخمی نمودند تا بدینوسیله کینه دیرینه شان را نسبت به اسلام ناب محمدی (ص) و کلمه وحدت بخش لااله الاالله به اثبات برسانند. اما آنان نادانتر از آنند که بفهمند که مسیر زندگی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مردم مسلمان بلوچ چیزی جز عقیده، جهاد و شهادت نیست و این شهادت ها قبل از آنکه باعث تلخکامی شود موجب رسوایی دشمنان دین و ملت خواهد شد و گام های استوار مردم ایران اسلامی را برای پیمودن راه حق طلبی و رسیدن به وحدت پایدار راسخ تر خواهد نمود.

سپاه پاسداران در این اطلاعیه می افزاید: دشمنان دین و ملت بدانند که با این اعمال ننگین و بست، هیچگاه به اهداف شوم خود دست نخواهند یافت و مطمئن باشند که فرزندان مکتب شهادت همواره آماده اند تا با جان و هستی خود، پرده های دروغین قدرت آنها را در هم پیچند و نیرنگ و فریب جنایت کاران و حامیان مستکبر جهانیشان را در برابر دیدگان همگان بر ملا سازند.

در پایان سپاه پاسداران ضمن تبریک و تسلیت شهادت این عزیزان به تمامی پاسداران، ملت شریف ایران، مسئولان استان و خانواده های معزز این شهیدان اظهار امیدواری کرد که با تلاش نهادهای انتظامی، قضایی، امنیتی و نظامی عاملان این جنایت تروریستی هر چه زودتر دستگیر و بسزای عمل خود برسند.

/ 0 نظر / 50 بازدید