جنگ نرم دگرگونی تدریجی در پندارها و رفتارهای جامعه ایجاد می‌کند

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

جنگ سخت در یک زمان کوتاه ممکن است شهری را به ویرانه تبدیل کند، ولی در جنگ نرم دگرگونی وسیعی در پندارها و رفتارهای یک جامعه اتفاق می‌افتد، در حالی که بسیاری از این افراد خود متوجه این شبیخون نیستند.

شریف لک زایی، عضو شورای پژوهشی، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در بخش اول گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با بیان این مطلب که غیرآشکار بودن جنگ نرم موجب تحمیل برخی الزامات می‌شود، گفت: در این جنگ بسیاری از افراد با آن سرو کار دارند و حتی آسیب نیز می‌بینند، اما متوجه نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه تغییرات بنیادین در محتوای نظام اسلامی مورد نظر دشمن است، گفت: تبیین صحیح اصول و پایه‌های نظام اسلامی موجب مقاومت و پیروزی در مقابل جنگ نرم دشمن می‌شود.

عضو شورای پژوهشی، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در ادامه این گفت‌و‌گو با بیان اینکه جنگ نرم جنگ خود با خود است، گفت: در این جنگ داده‌هایی که به درون انسان وارد می‌شود، در رفتارها و عملکرد تاثیر می‌گذارد، کشمکش اصلی بین فطرت و وسوسه‌های انسان است.

عضو شورای پژوهشی، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی معتقد است، هجمه دشمن در این جنگ تدریجی است، به طور مثال در یک فیلم که در 50 قسمت مخاطب آن را می‌بیند، به تدریج دلبستگی به داده‌ها و محتوای فیلم در فرد ایجاد می‌شود و به صورت درازمدت تاثیرات خود چه مثبت و چه منفی را بر جای می‌گذارد.

وی با اشاره به تاکیدات روایات در مورد اطمینان نکردن صریح به یک خبر بیان کرد: خداوند می‌فرماید که اگر خبری به شما رسید، روی آن تامل کنید. اگر فاسقی خبر آورد، طبیعتا نمی‌شود به آن اعتماد کرد و آن را بپذیریم، جامعه ما برای رویارویی با تبلیغات دشمن محتوای درونی و آگاهی‌های خود را افزایش دهد.

لک زایی در مورد اهمیت افزایش معرفت گفت: این معرفت ما را در برابر شگردهای پنهان و آشکار دشمن مقاومتر و مصون‌تر می‌کند، برخی افراد به دلیل سطحی بودن تفکر به راحتی تغییر می‌کنند و به تدریج جامعه نیز که برآیند افراد است، دچار تغییر می‌شود، اینکه افراد جامعه با ارزش‌ها و آموزه‌های دینی بیگانه می‌شوند، یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

این پژوهشگر سیاسی تصریح کرد: جنگ سخت در یک زمان کوتاه ممکن است شهری را به ویرانه تبدیل کند، ولی در جنگ نرم دگرگونی وسیعی در پندارها و رفتارهای یک جامعه اتفاق می‌افتد، در حالی که بسیاری از این افراد خود متوجه این شبیخون نیستند، ولی بسیاری از بخش‌های جامعه دچار رکود و سکون می‌شوند.

وی با بیان این مطلب که فکر و اندیشه در تحولات و تاریخ انسان نقش مهمی دارد، افزود: محتوای درونی انسان بسیار حائز اهمیت است و اگر تفکر را کنار بگذاریم، تنها با حوادث روبرو هستیم، مجهز شدن یک جامعه به ابزار فکر و اندیشه موجب توانمند شدن آنها می‌شود.

این کارشناس اندیشه سیاسی، با اشاره به راهکارهای قرآن در مورد مقابله با وساوس و جنگ نرم دشمن گفت: اگر انسان محتوای باطنی‌‌اش تغییر کند، جامعه نیز به انحراف کشیده می‌شود، اگر آموزه‌های دینی از سوی افراد جامعه پذیرفته شود، جامعه به سمت دین متمایل می‌شود.

وی با اشاره به آیه «وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» از توبه به عنوان یکی از راهکارهای مورد تاکید قرآن کریم برای مبارزه با جنگ نرم یاد کرد و افزود: انسان اگر خطایی از او سر زد، باید به درگاه الهی بازگردد و این بازگشت رویکردی سخت‌افزارانه نیست، بلکه رجوعی درونی، آگاهانه و نرم‌افزاری است.

لک زایی با اشاره به نقش کلیدی نهادهای آموزشی در آگاهی‌بخشی به جامعه بیان کرد: ایجاد و تعمیق معرفت افراد جامعه نیازمند، وجود مراکزی برای افزایش آگاهی‌ها در زمینه‌های مختلف است، اساتید حوزه و دانشگاه وظیفه دارند که نقش نهادهای آموزشی در ایجاد وضعیت مطلوب در جامعه را بررسی کنند.

وی عدم تاثیر فعالیت‌های آموزشی در ارتقاء دانش و معرفت در میان افراد جامعه را خسارت‌بار دانست و اظهار کرد: آموزش‌ها باید با زندگی مردم ارتباط داشته باشد، به طور مثال اگر یک آموزش مشخصی برای مدتی در جامعه خلاء آن احساس شود، باید آسیب‌های این عدم آموزش حس شود.

این کارشناس اندیشه سیاسی با اشاره به نقش حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش در آموزش جامع و کامل بیان کرد: این مراکز در حوزه حیات انسان و تحول مثبت نقش مهمی دارند، در جامعه ما تعداد کثیری دانشجو و دانش‌آموز در حال تعلیم هستند، آموزش صحیح این دو قشر کل جامع را متاثر می‌کند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه جستجوی دانش از تاکیدات پیامبر(ص) است، عنوان کرد: اگر کسانی در آن سوی عالم حرف خوبی دارند باید یاد بگیریم، اما در این میان توجه به پیشینه فکری و فرهنگی ما مهم است. ما چه قدر با پیشینه خود آشنا هستیم؟ محتوای باطنی به هر میزان قوی‌تر باشد، آسیب‌ها نیز کمتر است.

مطالب مرتبط

تبیین صحیح اصول و پایه‌های نظام اسلامی موجب پیروزی در جنگ نرم می‌شود

جنگ نرم دگرگونی وسیع و تدریجی در پندارها و رفتارهای جامعه ایجاد می‌کند

 

/ 0 نظر / 4 بازدید