شماره 186 پنجره با مطالبی از دکتر نجف لک زایی و دکتر شریف لک زایی

به گزارش جهان، صد و هشتاد و چهارمین شماره هفته نامه پنجره به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه و بهای ۴۵۰۰ تومان هم اکنون روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۵۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir فروخته می‌شود.

مجله خبری این هفته نیز به موضوعات مختلفی مانند دیکتاتوری مظلومانه، از سرگیری رابطه ایران و آمریکا چه مانعی دارد؟، سونامی برف و درخواست حقوقدان از سرهنگ، پایان کار حاتمی کیا؟، وزیر زیر قولش زد و ... می پردازد.

پرونده ویژه

پرونده ویژه این هفته با عنوان خودکرده را «تدبیر» نیست، به ناکامیهای دولت اختصاص دارد. شاید هفته‎ای که گذشت را بتوان پرخبرترین هفته دولت یازدهم نامید. شاید مهم‎ترین و تلخ‎ترین اتفاق، نحوه توزیع سبد کالا و اتفاقات پیرامون آن باشد؛ واژه‎ای که با واژگان ناکامی، صف و متأسفانه کشته و زخمی شدن هموطنان همراه شد. ناکارآمدی و ضعف مدیریت دولت را در بحث برف هم می‎توان دید که قطعی سراسری برق، آب و گاز در چندین شهر و روستا را به همراه داشت. ضعف مدیریت در صحنه و از مرکز توسط مسئولان رده اول کشوری، به مشکلات این شهر‎ها و روستا‎ها افزود. اگر بتوانیم تمامی آنچه را رخ داده است ناشی از سهل‎انگاری مدیریت دولتی بدانیم، اما نمی‎توان از ادبیات توهین‎آمیز رئیس‎جمهور صرفنظر کرد که مخالفان توافقنامه را افرادی کم‎سواد خوانده و از اساتید باسواد دانشگاه درخواست کرده حرف‎هایی را که در نامه‎‎های محرمانه به وی بیان میکنند در یادداشت‎ها و در کلاس درس بگویند. این پرونده در تلاش است این موضوعات را به‎همراه هشداری در جهت اصلاح، بررسی نماید. گفتگو با سیدمحمد بیاتیان، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس و یادداشتهایی از رضا کیانی، شایان شفیع و طاها اورعی از جمله مطالب این پرونده است.

از دیگر بخشهای مهم مجله می توان به پرونده های ذیل اشاره کرد:

ـ اندیشه

وجوه ناشناخته یک تحول (تأملی دوباره بر نظریه‎‎های انقلاب اسلامی که برخاسته از سنت اسلامی است)
انقلاب‎ها، بالاخص انقلاب‎‎های بشری که رهبری آن مشخصا برعهده انبیا و اولیاء الهی نیست، هرچند به‎ندرت اتفاق می‎افتند، اما به‎جهت آنکه موجد تحولاتی عظیم و بنیادین در زندگی انسان‎‎ها هستند، موضوع نظریه‎پردازی‎‎های کلان اجتماعی و سیاسی قرار گرفته‎اند. در این میان، انقلاب اسلامی استثنایی در میان این قواعد است و به جهت نقش محوری اسلام به‎عنوان یک ایدئولوژی دینی و جایگاه رفیع مرجعیت دینی حضرت امام خمینی(ره) در رهبری انقلاب و پیشبرد آن، نه تنها ناقض تمامی تحلیل‎‎های پیشین بوده، بلکه زمینه ظهور نسل چهارمی از نظریه‎‎های انقلاب را نیز فراهم آورده است. آنچه در این پرونده آمده، تلاشی برای نشان دادن برخی کوششهای نظری در تبیین وقوع انقلاب اسلامی از منظر متفکرین ایرانی و مسلمان است؛ نظریه‎‎ها یا شبه‎نظریه‎‎هایی که می‎کوشند نه از افق علوم اجتماعی یا سیاسی غرب، بلکه با نگاه به بینش‎‎های برخاسته از سنت اسلامی، در چهار شاخه فقه شیعی، فلسفه سیاسی اسلام بالاخص فلسفه صدرایی، عرفان شیعی و تاریخ مسلمین، وجوه جدیدی از این رخداد شگرف را بگشایند. گفتگوهایی با احمد رهدار، نجف لک زایی، موسی نجفی و یادداشتهایی از عماد افروغ، سیدسجاد ایزدهی، شریف لک زایی، محسن اسماعیلی، امیر نجات بخش از جمله مطالب این پرونده است.

ـ سیاســت

روز چندم از ماه عسل؟! (بررسی گذشته و آینده رابطه شیخ دیپلمات و شیخ کهنه کار)

رابطه بین آقای هاشمی و دکتر روحانی نه از جنس مرید و مرادی است و نه از جنس رئیس و مرئوسی. مخلوطی است از تمام آنچه در یک رابطه دوستانه می‎توان متصور بود. مناسباتی که بین این دو در این مدت هشت ماهه شکل گرفت و بعد‎ها شکل خواهد گرفت، محل بحث فراوانی است. آیا هاشمی و تیمش از روحانی عبور خواهند کرد؟ آیا روحانی و دولتش پروژه عبور از هاشمی را مجددا کلید خواهند زد؟ آیا اصلاح‎طلبان هر دو را دور خواهند زد؟ یا اینکه این ماه عسل پایانی نخواهد داشت. در این پرونده به این سؤالات پرداخته شده است.گفتگو با مهدی طائب، غلامعلی رجایی و امیر محبیان و یادداشتهایی از مهدی شمشیری و نفیسه رحمانی مهدی بلوکات، کبری آسویار، جلال خالقی، احسان متین رزم و مهدی علاقمند از مطالب منتشر شده در این پرونده است.

ـ ضمیمه

ضمیمه پنجره پلاس هم در ۱۶ صفحه منتشر شده است. این هفته در صفحه گپ با سعید باباوند همراهید؛ گرافیست و نویسنده جوان اهل ذوق و نظر. با او در زمینه زندگی و هنرش گپ زده‎ایم. در صفحه طنز، مهمان نوشته‎ای از اسماعیل امینی هستید. از آقای امینی خواهش کرده‎ایم در هفته‎‎های بعد هم ما را مهمان قلم‎شان کنند. بعد از طنز، پنجره ماضیه به‎سراغتان می‎آید تا شما را با گذشته و گذشته را با شما آشنا کند. سجاد نجفی در این شماره برایتان از جشن‎‎های دو هزار و پانصد ساله می‎گوید و ماجرای تقلب انتخاباتی در اصفهان و شعاع‎السلطنه که آب از دستش نمی‎چکید و یک فقره پابوسی به مناسبت اصلاحات ارضی و یک لانگ‎شات از مجلس شورای ملی و یک مدیوم‎شات از جناب شارلمانی. نویسندگان صفحه خودنویس این شماره دکتر محمدرضا ترکی،‎ اسماعیل امینی، علی داوودی و مصطفی حریری‎اند و صفحه کتاب، علاوه بر یادداشتی از حسام‎الدین مطهری، یک سبد کتاب انقلابی به شما معرفی می‎کند. پیشنهاد‎های فرهنگی حجت عزیزی کماکان در فرهنگستان هستند و در صفحه گلگشت نیز، هم شعر می‎خوانید و هم چهار کوتاه‎نوشت. مثل هفته گذشته، صفحه زندگی خوب که مهمان پنجره پلاس است، به‎رغم خواهش‎ و تمنا‎های ما، تا این لحظه به دست‎مان نرسیده و خبر هم نداریم درباره چیست. اما هرچه هست، لابد چیز خوبی است.

در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی از علی دارابی، عطاء الله رفیعی آتانی، احمد رهدار، محمدحسین جعفریان، جواد محدثی، سیدمحمدتقی موحد ابطحی و محمد روحانی آمده است.
/ 0 نظر / 3 بازدید