تحقق آزادی به تحقق عدالت منجر می‌شود

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین‌ و اندیشه خبرگزاری فارس، در مورد آزادی و راهکار تحقق آن در جامعه اسلامی اظهار داشت: در مرحله نخست مناظرات در تبیین مسائل علمی می‌تواند مؤثر باشد منظورم از مناظره گفت‌وگوست.

وی افزود: مناظرات و گفت‌وگویی که در شرایط فعلی جامعه ما صورت می‌گیرد شکل ایده‌آل و صحیحی ندارد و به جامعه آسیب می‌زند و طبیعتاً گفت‌وگو و مناظراتی که صورت می‌گیرد باید توقع داشت که به ارتقا و رشد مباحث در جامعه کمک کند.

‎نویسنده کتاب «آزادی سیاسی در اندیشه آیت‌الله مطهری و آیت‌الله بهشتی» ادامه داد: در مناظره باید آزادی، احترام متقابل، اعتماد، برابری و عدالت وجود داشته باشد خدا انسان را آزاد آفریده است و آزادی بدون حد و حدود وجود ندارد و حدود آزادی در هر جامعه‌ای متفاوت است حتی در طبیعت آزادی کامل وجود ندارد.

وی افزود: آزادی مطلق خردمندانه نیست، آزادی در هر جامعه‌ای دارای حدود است و به عنوان انسان متشرع دین را پذیرفتیم برخی قیود را دین به انسان تکلیف می‌کند.

لک‌زایی ادامه داد: گستره حدود آزادی نباید آن اندازه باشد که اصل آزادی مورد تردید قرار بگیرد البته انسان در شرایط عدم آزادی مقاومت می‌کند.

نویسنده کتاب « مناسبات دانش و آزادى» گفت: آزادی می‌تواند به ارتقای وضعیت انسان در جامعه کمک کند همانگونه که رهبری فرموده‌اند نباید از آزادی ترسید. آزادی فضایی به وجود می‌آورد که در آن فضا انسان راحت‌تر می‌تواند نیازهای خود را بیان کند و نفاق در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی اتفاق نمی‌افتد و در نظام استبدادی نفاق بوجود می‌آید.

وی ادامه داد: باید از منظر فلسفی، جامعه‌شناختی، روان‌شناختی و فلسفه اخلاقی آزادی مورد بحث قرار گیرد و مجموعه این تلاش‌ها می‌تواند دیدگاه ما را در مورد آزادی تکوین کند به لحاظ دینی و فقهی نیز آزادی باید مورد توجه قرار بگیرد. طبعاً آزادی به فضایل می‌انجامد.

لک‌زایی گفت: تحقق آزادی نیز به تحقق‌بخشی عدالت کمک می‌کند با توجه به مشارکت دادن مردم در عرصه عمومی آزادی امکانپذیر است.

وی ادامه داد: شهید مطهری تعابیر رفیعی در مورد آزادی دارد و می‌گوید: اگر مردم در انتخاب اشتباه کنند باز هم باید آزاد باشند.

لک‌زایی گفت: اطلاع‌رسانی درست به موقع و صحیح در جامعه اهمیت دارد و به تحقق آزادی کمک می‌کند، بی‌شک اگر اطلاع‌رسانی درستی نشود تصمیم‌های درست گرفته نمی‌شود؛ به بیان دیگر رسانه‌های آزاد در رشد تحقق‌های آزادی کمک می‌کند.

/ 7 نظر / 6 بازدید
کاستزبوک

با درود و احترام، از مطالب مفید شما سپاسگزارم. با توجه به وبلاگ خوب و مفید شما و شرایط اقتصادی کنونی شاید معرفی کاستزبوک (Costsbook) به عنوان دفترچه هزینه روزانه مفید و ضروری باشد.www.costsbook.com کاستزبوک یک نرم افزار مدیریت مالی شخصی یا حسابداری شخصی آنلاین است. امکاناتی مانند مدیریت هزینه ها، مدیریت درآمدها، مدیریت بدهی و طلب، مدیریت چکها و.... را در اختیار شما قرار میدهدتا بهتر به مدیریت اقتصاد فردی و خانوادگیتان بپردازید و برای آینده ای روشن برنامه ریزی نمایید. www.costsbook.com. با ما در "تماس" باشید. با سپاس

خانومی

وبلاگت خیلی خوبه فقط نظر منو کم داشت که گذاشتم ! یه سری هم به من بزن چون سایت من هم تو را کم داره ! بیا ادرستو تو سایت من ثبت کن خوشحال میشم خانومی

پریسا

سلام به دوست خوبم.منم اومدم سر زدم. حتما بیا که کلی مطلب آپدیت کردم

دختر تنها

اگر وبلاگت را اینجوری ادامه بدی حتما موفق می شی من که خوشم اومد خصوصا مطلب اخرت را دوست داشتم به من هم یه سری بزن و ادرستو ثبت کن حتما موفق تر می شی !!! منتظرتم عزیزم دختر تنها یک وبلاگ نویس تنها

آپلود 68

سلام دوست عزیز، از شما دعوت می کنیم به شبکه ی اجتماعی "کافه 68" بپیوندی، یه شبکه ی اجتماعی با کلی امکانات، وبلاگتو هم می تونی به دیگران معرفی کنی و حتی مطالبتو تو Facebook هم به اشتراک بذاری... ...تازه هر ماه هم جایزه می ده... امتحانش ضرری نداره (کلاً 15 ثانیه واسه ثبت نام وقتتو می گیره) بالاخره ما همه ایرانی هستیم، چرا از یه شبکه ی اجتماعی ایرانی حمایت نکنیم!؟ (اونم بدون فیلتر!!!) منتظرت هستیم... www.68cafe.com راستی واسه آپلود رایگان با لینک مستقیم هم می تونی از "آپلود 68" استفاده کنی: www.68upload.ir موفق باشی ;)

متین

سلام دوست خوبم وبلاگت خیلی باحاله مطالب بسیار جالبی داری ما هم یه سایت تو زیمنه موسیقی و فیلم داریم اگر دوست داشتی یه سری هم به ما بزن موفق باشی . www.Melodyhaa.com

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش