برای نخستین بار: تدوین اندیشه سیاسی امام موسی صدر

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امروز سایت بازتاب خبر از انتشار کتابی درباره اندیشه امام سید موسی صدر در امریکا داد.

این کتاب که با عنوان «Reflection on the philosophy of Imama musa sadr» (تأملی بر فلسفه امام موسی صدر) منتشر شده است شامل یازده فصل موجز، یک دیباچه، بخشی هم برای مقدمه به قلم پروفسور صفوی تشکیل شده که عبارتند از:

1. پیش‌نویسی از «سیدج صفوی»
2. دیباچه
3. زندگینامه امام موسی صدر
4. تأملی بر اندیشه امام موسی صدر
5. فراق همچو پنجره‌هایی به سوی تمدن

6. صدور آزادی
7. صدر و دین در دنیای امروز
8. تمدن دینی
9. تعلیم و تربیت در آینه حکمت دینی
10. دین و نهضت‌های آزادی بخش

11. دین، ارزش‌ها و گفتمان‌های انسان‌شناسی
12. دین و جامعه
13. انسان و خدا
14. پایان
15. فهرست

به گفته نویسنده، در این کتاب، فرض بر این بوده است که امام موسی صدر به رغم شهرت جهانی‌اش به عنوان یک سیاستمدار خبره، هنوز از نظر فکری شناخته نشده و بیشتر کتاب‌هایی که درباره این عزیز بزرگوار به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، روسی، سوئدی منتشر شده، تنها به نقش ایشان در لبنان آن هم در کسوت سیاست پرداخته است.
در این کتاب، تلاش بر این بوده که بیشتر تفکر ایشان به زبان ساده انگلیسی ارایه شود.

دین‌محوری ایشان و اندیشه روشن وی در برخورد با افکار و مکاتب گوناگون و نیز راهکارهای عملی او، از جمله نکاتی است که در این کتاب به آن توجه شده است.

گفتنی است، این کتاب توسط xlibris در آمریکا چاپ شده و نویسنده آن سیدجواد میری است. وی در دانشگاه chita state در سیبری روسیه تدریس می‌کند.

متأسفانه چهره امام موسی صدر در ایران نیز آن چنان که باید شناخته شده نیست. ایشان دارای افکار بسیار بلند و عمیقی است که هنوز به درستی آن توجه نشده و صرفاَ مسأله ربودن ایشان در این سال ها آن هم به طور نیم بندی مطرح بوده است.
قابل اشاره است که تعدادی از دوستداران اندیشه ایشان در سال های اخیر فعالیت های خوبی انجام داده اند. از جمله می توان به آغاز طرح تدوین اندیشه سیاسی ایشان در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اشاره کرد. این طرح توسط نگارنده در حال تدوین است و امید می برم با توجه به اطلاعاتی که در طی سال های اخیر درباره اندیشه ایشان به دست آورده ام به زودی مرحله تدوین و نگارش اندیشه ایشان نیز آغاز گردد.

پیش از این نیز گزیده ای از فکر سیاسی امام صدر تدوین و در فصلنامه علوم سیاسی منتشر شد که مورد توجه و استقبال علاقه مندان فکر و اندیشه قرار گرفت. سه مقاله منتشره در بخش مقالات همین سایت موجود است.
امیدوارم با طرح اندیشه و افکار امام موسی صدر مسأله غیبت طولانی ایشان نیز حل شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید